Včeraj, v ponedeljek, je rečiško občino obiskala ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, ki si je s sodelavci in gosti ogledala obnovljen Grušoveljski jez. Ministrico so najprej pozdravili v občinski sejni sobi, kjer so predstavniki Direkcije RS za vode podrobneje spregovorili o denarju, ki ga država namenja za redna vzdrževalna, sanacijska in večja interventna dela na vodotokih. Letos so za to porabili približno 30 milijonov evrov, pol milijona evrov pa namenili tudi za sanacijo Grušoveljskega jezu. Kot je napovedala ministric Majcenova, bo država tudi v prihodnje namenjala več sredstev za sanacijo vodotokov in s tem izboljšanje protipoplavne varnosti. Goste je pozdravil župan Vinko Jeraj, ki je predstavil nekatere težave in tudi poplavno ogroženost občine, ob tem pa pristojno ministrstvo pozval, naj nadaljuje z izvajanjem protipoplavnih ukrepov.
Za sanacijo Grušoveljskega jezu so se odločili zaradi njegove dotrajanosti, pa tudi opozoril krajanov, ribiških družin in drugih, ki so izrazili bojazen, da bi narasla Savinja jez preprosto odnesla. Kot je poudaril Tomaž Prohinar iz direkcije za vode, gre za enega najlepših objektov, ki so jih letos obnavljali, hkrati pa je s 140 metri največji in najdaljši jez na Savinji. Jez stabilizira niveleto Savinje in umirja njen tok ter napaja Grušoveljsko strugo, ki je bila prvič omenjena že pred 200 leti. Med sanacijo jezu so utrdili temelje, poskrbeli za nov vrhnji sloj, razširili in poglobili strugo Savinje nad jezom, zgradili dva stabilizacijska praga, uredili brežine ter povsem na novo zgradili t. i. ribjo stezo, s katero bodo omogočili prehod vodnih organizmov. Izvajalec investicijsko vzdrževalnih del je bil koncesionar Hidrotehnik d.d. s podizvajalcem, podjetjem Nivo EKO. Dela so bila usklajena z lokalnima ribiškima družinama, pridobljeni sta bili soglasji Zavoda za ribištvo Slovenije in Zavoda RS za varstvo narave, pridobljeno pa je bilo tudi dovoljenje za poseg v naravo, saj se območje jezu nahaja v varovanih območjih Nature 2000.
Poleg sanacije Grušoveljskega jezu pa je Direkcija RS za vode, Sektor območja Savinje, v sklopu rednih vzdrževalnih del v začetku jeseni izvedla čiščenje strug vodotokov. Na povodju Savinje se je očistilo in odpeljalo preko 2 tisoč kubičnih metrov proda na najbolj kritičnem odseku pod naseljem Trnovec. Prav tako so se vzdrževalna dela izvedla na vodotokih Rečica in Lučnik, kjer so čistili naplavine in odpravljala odvečna zarast. Na območju potoka Rečica in Lučnik so sanirali podporne zidove ter poškodovane kamnite obloge in pragove.