Zavod za gozdove Slovenije - območna enota Nazarje (ZGS) in Občina Rečica ob Savinji opozarjata na veliko nevarnost širitve smrekovih lubadarjev. Obseg napada je že dosegel rekordne razsežnosti in povzroča lastnikom gozdov veliko gospodarsko škodo. Zato pozivamo vse lastnike gozdov k doslednemu zatiranju in sanaciji žarišč, v skladu z navodili gozdarjev ZGS.
Več informacij lahko dobite pri krajevno pristojnih revirnih gozdarjih:
Rudi Mutec: GSM 041 657 631
Alojz Vrtačnik: GSM 041 657 651
in na naslednjih povezavah:
Prvi znaki napada na zdrava drevesa
Žarišče lubadarja zaznamo že od daleč, po rdeči in rjavi barvi krošenj. Iz teh dreves so podlubniki v večini že izleteli in napadajo okoliške smreke. Da bi žarišče zares sanirali, moramo ugotoviti, katera drevesa so na novo napadena. Na njih moramo iskati primarne znake napada. Prvi znaki napada so predvsem naletne izvrtine in črvina, povečano odpadanje iglic in smoljenje debla.
Naletne izvrtine so drobne luknjice v deblu, od lubadarja so premera do šest milimetrov. Skozi njih se odrasli hrošči zavrtajo v drevesa. Okoli luknjic in na skorji napadenih dreves v suhem vremenu opazimo črvino, to je drobno žagovino, ki je posledica vrtanja. Črvino opazimo tudi na tleh in podrasti okoli drevesa. Dež črvino spere in je ne zaznamo.
Značilen znak je tudi povečana količina smrekovih iglic na gozdnih tleh in podrasti. Iglice so še zelene barve. Pojav imenujemo »koprc« in je dobro viden zlasti na tleh brez podrasti. Če je okoli drevja gost grmovni sloj le tega stresemo, da vidimo in slišimo, ali se kaj posuje z njega. Okoli luknjic se nabira smola, ki se tudi cedi po deblu.