»Naš cilj je, da se naučimo pri vsakem stiku z drugim človekom opaziti ali priklicati v spomin najprej nekaj lepega, dobrega in za oba prijetnega – torej, da se pri vsakem človeku, sploh svojcu, ki ga oskrbujemo, naučimo prižgati lučko. Ko prižgemo to lučko, svetloba najprej osvetli nas same, da nam je lažje in lepše, pa tudi drugim je lepše ob nas.«
To je osnovno spoznanje s prvih tečajev za oskrbovalce in prostovoljce, ki jih je v ponedeljek izvedel ljubljanski Inštitut Antona Trstenjaka v prostorih Občine Rečica ob Savinji. Čudovito uvodno predavanje dr. Ksenije Ramovš, ki vodi tečaja, je prižgalo kar nekaj lučk v posameznikih, ki so se udeležili tečajev.
Na tečaju za prostovoljce bodo tečajniki na prvih srečanjih spoznali osnove prostovoljstva, nato pa se posvetili preprečevanju padcev, ki so ena največjih tegob starejših. Prostovoljci se bodo izobrazili tudi za vodenje svojih skupin, da bodo lahko svoje znanje predajali drugim ljudem. »Prostovoljci se odločajo, da naredijo nekaj lepega za kakovostno starost danes in jutri, zase, za svoje najbližje in za svojo skupnost,« pravijo na Inštitut Antona Trstenjaka, kjer razvijajo programe za lepše odnose med generacijami in za kakovostno staranje – tako danes kot za jutri.
Tečaj za oskrbovalce je namenjen tistim, ki doma oskrbujejo bolne ljudi, pa tudi ostalim, ki želijo pridobiti dodatne veščine, spoznanja in znanje. V prihodnjih desetletjih bo delež starejših še veliko večji, kot je danes. To nam prinaša težke naloge, ena od njih je oskrbovanje velikega števila onemoglih starih ljudi. Problem staranja prebivalstva postaja sodobna družbena stiska, ki jo lahko Slovenci in drugi Evropejci izkoristimo za nagel razvoj lepših medčloveških odnosov. »Z drugim človekom komuniciramo tako, kot ga doživljamo. Če ga doživljamo lepo, s prijetne in dobre strani, se z njim avtomatično lepo tudi pogovarjamo, naše vedenje in dejanja do njega so prijazna in dobra. V odnosu z njim ravnamo tako, da je za oba dobro in obema prijetno. Če hočemo, lahko usmerjamo pozornost na njegove lepe, dobre in prijetne stvari, bomo imeli z njim čedalje lepše sožitje – tak odnos, ki je za oba prijeten in koristen,« dodajajo v ljubljanskem Inštitutu.
Ker želimo v Občini Rečica izkoristiti priložnost ter ta spoznanja in nova znanja približati kar najbolj širokemu krogu ljudi, še vedno zbiramo prijave tako za tečaj za prostovoljce kot za tečaj za oskrbovalce.
Po uvodnem predavanju bo naslednje srečanje v ponedeljek, 20. oktobra 2014, nato pa bodo srečanja vsaka dva tedna. Tečaj za oskrbovalce bo ob 10. uri, tečaj za prostovoljce pa se bo začel ob 15. uri v prostorih Občine Rečica ob Savinji. Dodatne informacije in prijave sprejemamo na tel. 031 692 848 ali po elektronski pošti na naslov ursa.selisnik@obcina-recica.si.
Vsi udeleženci bodo po opravljenem izobraževanju dobili ustrezna potrdila oziroma diplome, ki bodo izkazovale njihovo pridobljeno znanje.