Občina Rečica ob Savinji že nekaj časa izvaja potrebne aktivnosti za ureditev medgeneracijskega središča oziroma centra za druženje mladih. Gre za aktivnosti v okviru projekt Krepitev medgeneracijske pomoči na ravni lokalnih skupnosti – Medgen borza, program IPA SI-HR 2007-2013. V njem Rečica sodeluje z Občino Loška dolina, hrvaškima občinama Grad Ludbreg in Grad Prelog, kot peti partner pa se je vključil Inštitut Antona Trstenjaka.
V četrtek so na delavnicah, ki ju je kot partner rečiške občine pripravil in izvedel Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje, med udeleženci povprašali, kakšna so njihova pričakovanja glede dejavnosti in aktivnosti v medgeneracijskem središču na Rečici ob Savinji. Slišati je bilo veliko zanimivih idej in pobud predvsem v želji, da bi rečiški center povezoval vse generacije v občini. Kot je povedala direktorica velenjske ljudske univerze Brigita Kropušek Ranzinger, bodo na osnovi izraženih želja izoblikovali predlog strategije aktivnosti centra za druženje mladih. Okvirno velja, da bodo v rečiškem centru pripravljali oziroma omogočali različne prostočasne aktivnosti in tedenske prireditve, poskrbeli za varstvo otrok, vzpostavili info točko, preko projekta Odtis dediščine zbirali pričevanja o domači občini ter izvedli še več drugih aktivnosti za medgeneracijsko povezovanje in sodelovanje, s tem pa tudi medsebojno pozitivno vrednotenje vseh sodelujočih.
Na četrtkovem druženju je zasnovo za nastanek centra in začrtane aktivnosti predstavila koordinatorka mreže Urška Selišnik, zbrane udeležence pa je pozdravil župan Občine Rečica ob Savinji Vinko Jeraj, ki je izrazil veselje, da se je rečiška občina vključila v projekt Medgen borza. Medgeneracijsko sodelovanje postaja v Evropi vse bolj uveljavljena oblika za preživljanje kakovostnega prostega časa tako mladih kot starejši. O problemu staranja družbe nasploh je spregovoril dr. Jože Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka, ki je poudaril, da je treba problem starejših in njihove vključenosti v družbo začeti reševati takoj, sicer bo čez leta postal neobvladljiv. Trajnostno razumevanje problematike demografskih sprememb je odvisno predvsem o ustreznega ozaveščanja najmlajše generacije o tem, da je staranje osrednji družbeni proces in da je mogoče preko vseživljenjskega izobraževanja in aktivnega preživljanja prostega časa izboljšati človeški kapital družbe, predvsem z aktivnim vključevanjem starejše populacije v vsakdanje življenje.
Inštitut bo jeseni na Rečici izvedel dva tečaja, in sicer tečaj za usposabljanje prostovoljcev za lepe človeške odnose ter tečaj družinske oskrbe starejšega svojca.