Letošnje poletje ni s seboj prineslo le sonca in visokih temperatur, ampak tudi povečano tveganje za požare v naravi. Visoke temperature in dolgotrajna suša so ustvarili idealne pogoje za nastanek in širjenje požarov, kar predstavlja resno grožnjo za naravo in človeška bivališča.
Zakaj so suhi in vroči dnevi tako nevarni?
Ko se temperature dvignejo in dež postane redkost, se vegetacija izsuši in postane lahko vnetljiva. Tudi najmanjša iskra, ki jo lahko povzroči nepazljivost, kot je odvržen cigaretni ogorek ali neustrezno ugašen žar, lahko sproži uničujoč požar. V takih pogojih se požari hitro širijo in jih je težko nadzorovati, kar lahko vodi do katastrofalnih posledic, kakršnim smo bili priča dve leti nazaj na Krasu.
Večino požarov v naravnem okolju povzroči človek z malomarnim ravnanjem, iz nevednosti ali namerno (kurjenje, požiganje, odmetavanje cigaretnih ogorkov in drugih gorljivih materialov, uporaba pirotehničnih izdelkov). Poleg človeškega faktorja pa so za požare lahko krivi tudi naravni pojavi (udar strele, statični samovžig, samovžig) ali druge tehnične naprave (iskrenje zavor in odpadanje delov zavor vlaka).
Če zagori v naravnem okolju, ostanite mirni. V kolikor niste v nevarnosti, poskušajte požar omejiti ali pogasiti z razpoložljivimi sredstvi (voda, gasilni aparat, zemlja, pesek, odeja,…). Če požara ne morete pogasiti, pokličite na številko 112.
V času razglašene visoke ali zelo visoke požarne nevarnosti je prepovedano:
- kuriti in požigati
- odmetavati goreče ali druge predmete, ki lahko povzročijo požar
- kuriti kresove in izvajati ognjemete
- izven pozidanih površin uporabljati predmete in naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar
Požarno ogroženost lahko razglasi lokalna skupnost ali Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Podrobnejše informacije o razglašeni požarni ogroženosti v posameznih občinah lahko spremljate na povezavi, kjer Uprava RS za zaščito in reševanje redno objavlja aktualne informacije.
Kako se lahko zaščitimo in preprečimo požare v naravnem okolju?
Kljub temu, da zgoraj navedene prepovedi veljajo zgolj v primeru razglašene visoke požarne ogroženosti, je pomembno, da sledimo preventivnim ukrepom tudi takrat, ko ogroženost ni razglašena. Tako lahko preprečimo številne požare v naravnem okolju in s tem ohranimo naravo ter živalske vrste, ki so ogrožene ob večjih požarih.
Pri kurjenju v naravnem okolju mora biti kurišče urejeno, zavarovano in ves čas pod nadzorom. Kurišče mora biti obdano z negorljivim materialom (npr. kamni), okolica v razdalji vsaj enega metra od zunanjega roba kurišča pa mora biti očiščena vseh gorljivih snovi. Poskrbite, da je v bližini kurišča voda, gasilni aparat ali drugo priročno orodje za gašenje (lopata, pesek, zemlja,…).
Pri kurjenju ne porabljajte vnetljivih, eksplozivnih in oksidativnih snovi.
Ob močnejšem vetru ne kurite, v kolikor ste že začeli, takoj prenehajte s kurjenjem in ogenj pogasite.
Požiganje v gozdovih, na drugih gozdnih zemljiščih in območjih v oddaljenosti do 100 m od gozda in drugih gozdnih zemljišč ni dovoljeno.
Po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico popolnoma pogasiti in pokriti z negorljivo snovjo.
Poskrbite za urejeno okolico stavb – vse gorljive snovi skladiščite na varni razdalji. V bližini stavb, zračnikov in dimnikov odstranite veje dreves.
Ne odmetavajte gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar (npr. cigaretnih ogorkov).
Vozil ne parkirajte na suhi travi, po gozdu pa se ne vozite z avtomobili in motorji.
Upoštevajte prepovedi o odstranjevanju odpadkov z uporabo ognja, kot jih določa predpis, ki ureja odpadke.
Naravne nesreče, kot so požari, nas opominjajo na našo ranljivost in pomen odgovornega ravnanja z naravo. Z ustrezno previdnostjo in spoštovanjem pravil lahko vsi prispevamo k varnosti naše skupnosti in ohranjanju narave. V teh suhih in vročih dneh bodimo še posebej pozorni in odgovorni – ne le zaradi varnosti naših domov, ampak tudi zaradi ohranjanja našega skupnega okolja.