V teh dneh obujamo spomine na 4. avgust 2023, ko je Zgornjo Savinjsko dolino prizadela katastrofalna poplava. Med najbolj prizadetimi občinami je bila Rečica ob Savinji, kjer so gasilci in drugi prostovoljci v zgodnjih petkovih urah iz kampov evakuirali približno tisoč gostov in jih nastanili v prostorih gasilske doma na Pobrežju in Osnovne šole, nato pa pomagali občankam in občanom pri odstranjevanju posledic poplav. Še vedno menimo, da sta bili intervencija in oskrba tujih turistov v prostorih Osnovne šole ob pomoči domačinov zelo dobra, sploh glede na to, da na poplavni dan ni bilo elektrike, vode, telefonov …
Svojo hvaležnost za lansko rešitev, pomoč in prijazen sprejem je danes, v petek, izkazala skupina gostov iz Pliberka, ki po letu dni ponovno kampira v Kampu Menina. Gre za zanimive goste, saj so se na občini z zahvalnim darilom oglasili trije očetje z osmimi otroki, mame pa so – podobno kot lani – ostale doma. Kot so povedali, počitniški čas aktivno preživljajo tudi na okoliških turističnih točkah. Glede na včerajšnjo slabo vremensko napoved so poudarili, da jih ni bilo strah, omenili pa tudi, da je kamp še lepši, kot je bil pred poplavo.
POPLAVA V ŠTEVILKAH
Lani so poleg reke Savinje poplavljali tudi pritoki, visoke vode pa so sabo prinašale ogromne količine peska, mulja, lesa in drugih odpadkov. Voda je vdirala v hiše, uničevala infrastrukturo in povzročila veliko gospodarsko škodo. V občini smo najprej reševali človeška življenja, evakuirani so bili gostje iz kampa Menina in kampa Savinja.
Kmalu po poplavnem dnevu so bile najhujše poškodbe na cestah, javnem vodovodu in kanalizaciji. V grobem so bili očiščeni zadrževalniki in manjši pritoki. Predhodna ocena škode je znašala 21,8 milijona EUR, od tega je bila na dobrih 11 milijonov EUR škode na hišah. Poleg tega smo prijavili 1.061,246,90 EUR intervencijskih stroškov.
Komisija za ocenjevanje škode je z delom začela takoj po prejemu prvih vlog. Popisanih je bilo preko 380 vlog za oceno škode na stavbah, od tega približno 200 na stanovanjskih objektih. Število vlog za oceno škode na kmetijskih zemljiščih je bilo 42, število vlog za oceno škode na gradbeno-inženirskih objektih pa 17. Na stanovanjskih stavbah je bila v 120 primerih ugotovljena do 30-odstotna poškodovanost, v 50 primerih je poškodovanost do 50-odstotna, v 34 primerih je komisija ugotovila do 80-odstotno poškodovanost objekta. V občini je bilo 8 družin/posameznikov, ki niso živeli na svojih domovih.
Na igrišču na Rečici ob Savinji je bil vzpostavljen bazni tabor, v katerem je bilo 110 pripadnikov sil zaščite in reševanja, graditelji mostov, taborniki, pripadniki Rdečega križa in predstavniki podpore. Prostovoljci iz tujine so bili na Rečici ob Savinji do konca septembra.
ODSTRANITEV OGROŽENIH OBJEKTOV
Na seznamu, ki ga je decembra 2023 pripravila Državna tehnična pisarna, je bilo za odstranitev predvidenih 41 stanovanjskih objektov. Večina teh objektov je bila ogroženih zaradi poplavljanja Savinje, nekaj pa tudi zaradi plazov. Do avgusta 2024 je od navedenih sklepe vlade o preselitvi prejelo 14 lastnikov, večina iz Spodnje Rečice ter po eden lastnik s Spodnjih Pobrežij in Poljan. Že sredi julija je bil izveden sestanek s 7 lastniki v Spodnji Rečici, od katerih bo eden predvidoma izseljen, ostali pa bodo ostali na svojih domovih. Tako se v Občini od predvidenih 41 obeta preselitev 15 lastnikom objektov, neznanka pa je še, kakšna bo odločitev glede sanacije in objektov na plazu v Jermanci.
Sicer pristojni še v teh dneh preverjajo stanje na terenu, tako da številke glede izselitev niso dokončne.
Občina je za občane, ki se bodo morali preseliti, dolžna zagotoviti zemljišča za nadomestno gradnjo. V teku so priprava 2 OPPN - na Peci in za kmetijo Hriberšek ter 2 lokacijskih preveritev v Nizki in na Pobrežju.
VODOTOKI
V enoletnem obdobju se je izvajalo predvsem čiščenje in odvoz materiala, s čimer je poskrbljeno za boljo pretočnost. Natančna izvedba protipoplavnih ukrepov ob reki Savinji in potoku Rečica bo določena z Državnim prostorskim načrtom. Konkretne rešitve se bodo občanom in ostali zainteresirani javnosti predstavile v nadaljnjih fazah načrtovanja. Se pa rešitve vsekakor iščejo v smislu, da se bo poplavna varnost poseljenih območij ob Savinji in Rečici bistveno izboljšala, ukrepi pa morajo biti načrtovani celovito in niso omejeni z občinskimi mejami, zato je tudi predviden DPN za zmanjšanje poplavne ogroženosti na porečju Savinje od Mozirja do Ljubnega ob Savinji.
Med drugim je za zaščito občanov Grušovelj, Nizke in ostalih naselij dolvodno ob Savinji predvidena gradnja suhega zadrževalnika med Okonino in Grušovljami. Do izgradnje tega zadrževalnika se bo občane naselij ob Savinji pred poplavami zaščitilo z nasipom med Okonino in Grušovljami. Nasip naj bi bil zgrajen še letos.
Ob obletnici vsem občankam in občanom ponovno izrekamo iskreno zahvalo za njihovo pomoč, nesebičnost in potrpljenje, ki ste jih izkazali tako v času lanske poplave kot v mesecih obnove, ki so sledili in še vedno niso zaključeni.
V Fotogaleriji objavljamo nekaj že znanih, nekaj pa novo pridobljenih fotografij in posnetkov različnih avtorjev; krajši posmetek je tudi na https://youtu.be/cIrM4Jjaihs